Вплив російської війни в Україні на кавовий ринок України та світу
безкоштовна доставка
при замовленні від 1200 грн.

Вплив російської війни в Україні на кавовий ринок України та світу

Період в один місяць можна оцінювати по-різному… Місячне цуценя, наприклад, вже активно бігає, гавкає та мітить територію. Місячна дитина людини – це всього лише кричучий грудочок позитивних емоцій своїх батьків, життєвий шлях якого тільки почався. Місяць війни, розв’язаної росією проти миролюбної Україні – це гігантський всесвіт смертей, сліз, втрат, поневірянь та зламаних доль. Місяць після початку війни – це мінімальний час для якихось оцінок та прогнозів. Ми зробили огляд стану кавового ринку України та світу та спробували зрозуміти, що та як змінилося вже, та що може бути у найближчому майбутньому.

Період в один місяць можна оцінювати по-різному… Місячне цуценя, наприклад, вже активно бігає, гавкає та мітить територію. Місячна дитина людини – це всього лише кричучий грудочок позитивних емоцій своїх батьків, життєвий шлях якого тільки почався. Місяць війни, розв’язаної росією проти миролюбної Україні – це гігантський всесвіт смертей, сліз, втрат, поневірянь та зламаних доль. Місяць після початку війни – це мінімальний час для якихось оцінок та прогнозів. Ми зробили огляд стану кавового ринку України та світу та спробували зрозуміти, що та як змінилося вже, та що може бути у найближчому майбутньому.

 

Примітка 1: Згідно з сучасними правилами правопису української та російської мов, «росія» та «рф» пишуться маленькими літерами. Москальську мову ми не беремо до уваги – це мова терористів.

Примітка 2: Ця стаття написана станом на 29 березня 2022 р. Аналіз ситуації та прогнози є актуальними на цю дату.

 

Об’єктивні фактори війни

У самій Україні — нульове виробництво кави (поодиноке тепличне вирощування ентузіастами, звичайно ж, не береться до уваги). Кавове споживання України у 2021 становило 3,97% від світового (6,57 млн. 60-кг мішків).

Об’єктивними факторами, які впливають на ланцюжки українських поставок — не лише кави, а й усього імпорту-експорту, — зараз є обмеження, нав’язані війною:

     Блокування російськими військовими кораблями акваторії Чорного моря, внаслідок чого всі морські перевезення у обидві сторони стоять. До цього постачання кави велося з 51 країни, частина — реімпортом;

     З Польщі по суші до України постачалося 18% кави, з Італії – 16%. Сухопутні коридори, які наразі працюють, дозволяють зберегти постачання близько 40% обсягу українського споживання, з прицілом на збільшення імпорту по суші до 50% — при розбудові коридорів постачань, які б виключили морські порти в середньостроковій перспективі. Увесь експорт кави, який здійснювався з України до росії та Білорусі (на суму близько 0,2 млн. дол. на рік), нівелюється.

     Через війну Україна вже зазнала прямих втрат на $564,9 млрд. За номінального ВВП у 2021 році у 190 млрд. дол. втрати у ВВП на 2022 рік прогнозуються у $112 млрд. (-59%).

За даними Державної служби статистики України, роздрібний товарообіг кави у 2021 році склав у країні 7,88 млрд. грн. (або 271,8 млн. дол. за воєнним курсом гривні). Якщо % падіння ВВП застосувати до цієї цифри, то роздрібний кавовий товарообіг у 2022 р. в Україні не дорахується 160,3 млн. дол. Сюди слід додати ще й втрати цивільного населення, розбомблені точки торгівлі, закриття бізнесів та втрати податкової бази. Це, за оптимістичними оцінками, може додати ще 20% зниження, тобто 54,3 млн. дол. Тобто загальне падіння ринку кави буде 79%. У масі проданої кави (зеленої, з обсмажуванням під еспресо, з обсмажуванням під молоко, розчинної, без кофеїну та іншої), це гігантський недолік у 14386 тон продукції (з 18210 тон, проданих у 2021 р.).

Якщо проаналізувати споживання у розрізі областей, 35,3% продажів забезпечувалися у тих, де зараз ведуться найактивніші бойові дії: Донецька, Київська, Одеська, Харківська, Херсонська, Чернігівська. Київ був відповідальний ще за 19,1%. Частина раніше закритих бізнесів у Києві вже відновлюється, чого поки що ніяк не можна сказати про обласні центри, зазначені вище, на які припадало від 30% до 50% споживання області. Якщо у Києві скорочення ринку кави становитиме половину від наявної величини до настання літа 2022 року (з урахуванням відновлення торгівлі), а усереднені 40% споживання обласних центрів повністю обнуляться, то залишиться лише споживання у містах та селах зазначених областей. При розрахунковому падінні у 79% загальнообласне споживання скорочується до 12,6% від минулих значень. Підсумкове падіння ринку кави у Києві та згаданих областях сукупно — 76% (за умови припинення війни у ​​найближчі 1-2 тижні). Інші території України мають просісти менше, на 40-60%. Львів, швидше за все, навіть покаже зростання — адже туди зараз з’їжджається більшість внутрішньо переміщених осіб, а торгівля там не припиняється.

Додатковий фактор: 8,5% населення України виїхало до інших країн – це також пряме скорочення споживачів. І навіть якщо каву пила лише половина, то фінальне падіння рівня споживання по всій країні може досягти 82% у річному вираженні. Повторимося — це за умови швидкого припинення війни (до 15 квітня), що дозволить зберегти більшість інфраструктури, робочих місць, будівель та мешканців, які готові повертатися до роботи.

Нині за оцінюваних навіть прямих втрат цивільного населення у 64,5 тис. грн. в середньому на 1 особу в Україні (що становить 49% від ВВП на душу населення), вже відбулося умовне збіднення населення у 2 рази по всій країні. А що буде у разі довгої війни? Місяців чи років? Наш прогноз втратить чинність, і треба буде готувати новий.

 

Ринок кави у світі

1.   Незважаючи на війну в Україні, індекси цін кави зростають вже 17-й місяць поспіль: березень 2022/лютий 2022 – зростання індексу ICO Composite Indicator Price (CIP) склало +3,2% (до 210,89 центів США за 1 фунт зеленої кави). Хоча у перший же день війни на Лондонській та Нью-Йоркській біржах денне зниження було відзначено на рівні 3,1%, а двотижневе – на 7,3%. Але, як бачите, ціни швидко відіграли свої позиції. Серед 4 основних різновидів кавових поставок (колумбійські м’які сорти, інші м’які сорти, бразильські натуральні сорти та робусти) падіння в ціні за підсумками лютого 2022 року зазнали тільки робусти – та й то несуттєво, всього лише на 0,2%.

2.   Оскільки росія виробляла близько 20% морського аміаку у світі, його недолік уже дається взнаки — їм удобрюють кавові ґрунти. Працюють торгові санкції та рестрикції у морській доставці вантажів із цієї території. Окремі фермери можуть підняти відпускні ціни врожаю найближчого сезону на 2-7%. Більшість, втім, зменшать маржу прибутковості, але довгострокове підвищення біржових кавових цін потім зовсім нівелює цю проблему.

3.   Запаси кави на Нью-Йоркській біржі у лютому впали на 22,9% порівняно із січнем (до 1,08 млн. мішків). Втім, на інших біржах падіння було не більшим від 5%, а у березні 2022 року вже спостерігається тренд глобального поповнення запасів за рахунок збільшення африканського виробництва на 2,4% у жовтні 2021 – січні 2022. Втім, падіння виробництва в Бразилії та ряді регіонів у 2021 році сильно коригує як постачання, так й світові запаси.

4.   Підсумок 2021 року в найбільшій кавовій країні світу, в Бразилії, очікувано просів: на 16,1% порівняно з 2020 (через несподівані морози, паводки та напасті кавової іржі). Зменшився також експорт із Кот-д’Івуару (-26,3%), Кенії (-56,8%), Танзанії (-12%) та інших. Натомість збільшився в Уганді (+12,9%), Ефіопії (+30,0%), В’єтнамі (+17,5%), Індонезії (+11,6%), Індії (+65,1%), Нікарагуа (+20,6%) та в ряді інших. У Південній Америці загальне річне виробництво у 2022 році впаде на 7,6%. Загальне постачання кави з одних країн до кінця 2022 року — за відсутності непередбачуваних факторів — має майже врівноважити падіння постачання з інших країн: за експертними оцінками, глобальний ринок може просісти на 2% за підсумками року (167,2 млн. мішків). Купити арабіку стане трохи складніше та дорожче: її виробництво в загальному обсязі знизиться на 7,1%, тоді як робусти – зросте на 5,1%.

5.   Світове споживання кави до кінця року має зрости до 170,3 млн. мішків, що могло б створити дефіцит у світі у 3,1 млн. мішків. Проте, судячи з нашого прогнозу значного зменшення українського споживання (-5,39 млн. мішків), дефіциту у світі загалом не спостерігатиметься – навіть профіцит. Споживання у всій Європі, незважаючи на війну, має збільшитись на 4,3%.

 

Висновки щодо споживання кави в Україні та світі

Україна. Розрахункова величина стиснення кавового ринку через війну — до 82% до початку літа 2022 року порівняно з періодом січень – травень 2021 року.

Світ. Перекриті українські морські шляхи не впливають на вантажообіг кави морем між іншими країнами світу, крім України. Тому, за підсумками першого місяця війни, можна стверджувати, що світ не відчує впливу цієї війни на своїх кавових ринках — на них продовжуватимуть відігравати роль добре відомі фактори: ціна, кавові хвороби, врожайність… Звичайно ж, якщо локальна війна не переросте у глобальну…