Чи можуть діти пити каву?
безкоштовна доставка
при замовленні від 1200 грн.

Чи можуть діти пити каву?

У світі збільшується кількість дітей і підлітків, які п’ють каву щодня. Чи є це проблемою і, якщо так, то наскільки? Розбираємось у цій статті.

Коли мова заходить про вплив кави в зернах на організм і здоров’я людини, відразу проявляється явна відсутність єдиної позиції у цьому питанні. Причому різних думок дотримуються як прості люди, так й різні наукові інститути, дослідницькі організації і офіційні адміністрації з контролю якості їжі і напоїв. Так, Європейське агентство з безпеки харчових продуктів (EFSA, веб-сайт https://www.efsa.europa.eu/en) і Департамент уряду Канади, який відповідає за національну політику в галузі охорони здоров’я (Health Canada, веб-сайт https://www.canada.ca/en/health-canada.html) вважають, що каву можна давати навіть малим дітям (віком від 4 років). У той час як ААП (Американська Академія Педіатрії, сайт https://www.aap.org/) вважає, що кава в принципі не є корисним продуктом для дітей віком до 12 років. У цій статті ми дотримуватимемося позиції ААП, оскільки цей підхід нам здається все ж таки правильнішим.

 

Причини для занепокоєння лікарів щодо дитячого споживання кофеїну

Для здорової дорослої людини споживання арабіки чи робусти на день рекомендовано обмежити 400 мг чистого кофеїну. Це 6 чашок еспресо чи 3 стандартні чашки кави (200-230 мл). Вагітним жінкам, до речі, різні дослідницькі інституції рекомендують обмежувати кофеїнове споживання теж по-різному (хтось рекомендує повністю утриматися, а хтось — обмежитися 100-300 мг кофеїну на день). В цілому, чоловікам і невагітним жінкам вказується споживати не більше ніж 5,7 мг кофеїну/1 кг маси тіла на день.

Кавове споживання для дітей і підлітків зазвичай просто розраховується математичним чином, виходячи з норми для дорослої людини, отримуючи значення, наприклад, 2-2,5 мг/кг маси тіла на день. Через що в Інтернеті можна побачити такі, наприклад, калькуляції, що дитині вагою 30 кг буде безпечно випивати 1 порцію еспресо на день (чи ж 1,5 порції для ваги у 40 кг).

Проте діти — це зовсім не «маленькі дорослі». Це є зростаючі організми, з незміцнілим мозком, серцево-судинною, м’язовою, нервовою й іншими системами. Для них споживання кави пов’язано з такими проблемами (чи ризиком їх виникнення), за даними лікарів тієї ж ААП, як:

• Неспокійне серцебиття;

• Занепокоєння ментальне і фізичне;

• Зневоднення;

• Діарея;

• Головні болі;

• Підвищений артеріальний тиск;

• Примхливість, нервозність;

• Судоми і тремор;

• Розлад шлунку;

• Порушення сну, які, у свою чергу, ведуть до:

— зниження уваги;

— засипання на уроках;

— проблем в навчанні через низьку концентрацію на навчальних завданнях;

— зниження соціальних навичок;

— міжособистісних конфліктів;

— загострення наявних проблем зі здоров’ям.

 

Якщо приймати позицію ААП для виваженого підходу щодо дитячого споживання кофеїну, вашій дитині можна давати напої і їжу, які містять кофеїн, тільки з 12-річного віку мінімум. Розрахунок кофеїну на масу дитячого тіла, зазначений вище, результує в те, що дитині можна не більше 100 мг цієї речовини на добу. До речі, 100-міліграмового ліміту бажано дотримуватись, навіть якщо вага тіла дитини дозволяє прийняти більше.

Все ж таки пам’ятайте, що кофеїн — це наркотик. Він викликає звикання навіть у помірних дозах. І не є безпечним у великих дозах ані для кого. Тому особисто нам вкрай дивним здається той факт, що близько 2% американок дають кофеїновмісні напої своїм немовлятам віком до 2 років.

 

Чому діти починають споживати кофеїн і які його джерела?

Соціальне споживання і наслідування — дві основні причини початку споживання. Діти і підлітки, звичайно ж, вбирають, немов губка, те, що роблять дорослі, і намагаються здаватися такими ж «дорослими». Крім того, вони роблять приблизно те саме при спілкуванні зі своїми однолітками. Щоправда, тут вони ще переймають повадки і звички один одного.

Варто розуміти, що, окрім кави, кофеїн міститься у низці інших видів напоїв і їжі, якась частина з яких є звичайним раціоном дітей навіть із самого юного віку:

• чорний чай (21 мг кофеїну на 100 мл напою);

• зелений чай (12 мг/100 мл);

• гарячий шоколад (4 мг/100 мл);

• звичайний шоколад (230 мг/100 г какао-порошку, тому конкретний шоколад матиме свій вміст кофеїну);

• продукти зі смаком кави: морозиво, йогурти, цукерки, десерти, випічка;

• ароматизовані напої;

• енергетичні батончики і перекуси;

• жувальна гумка;

• енергетичний напій Ред Булл (77 мг/1 банку) і Monster Energy (86 мг/1 банку).

 

Привчаємо дитину до кави

За наявності у вашої дитини інтересу до кави, ви, як дорослі батьки, можете взяти на себе відповідальність за привчання дитини до кофеїну, при досягненні нею 12-річного віку. Можна починати давати їй каву з молоком, виготовлену з гарних сортів. Не починайте її знайомство з максимально «кофеїнових» робусти чи купажів арабіки з робустою. Виберіть гарну фермерську каву чи органічну каву.

Оптимальним буде почати знайомство з напоїв з несильним обсмажуванням під молоко, щоб показати приємність і м’якість смаку, одночасно з тим, утримуючись від цукру, топінгів, посипок, збитих вершків і інших добавок з високим вмістом цукру, який є максимально некорисним для здоров’я дітей і дорослих. Якщо вам дозволяє бюджет, пробуйте елітні сорти.

Обсмажування під еспресо залиште на більш дорослий період життя підлітка, тільки якщо ви не робите на основі еспресо досить розбавлені молочні напої і коктейлі (наприклад, як роблять лате-мак’ято в Італії, де співвідношення молока до кави 3:1). До речі, чудової якості каву можна купити в Інтернет-магазині coffeestory.in.ua, але ви вже про це, напевно, знаєте, якщо читаєте наш блог, знайомі з нашим асортиментом і періодично пробуєте нашу нову каву.

Ще ми рекомендуємо відкласти знайомство з таким дивовижним різновидом кави як кава з бочки на пізніший вік вашого сина чи дочки — наприклад, коли їм виповниться 18 років.

У США і Канаді підлітки і діти найчастіше починають своє знайомство з кофеїном з енергетичних кофеїновмісних напоїв, а не з чистої кави в чашці. Втім, і Старбакс робить свій внесок у підростаючі організми — приблизно 10% тамтешніх підлітків назвали Старбакс їх улюбленим закладом. В Україні поки що ринок енергетиків і старбаксної кави не такий великий, як ринок натуральної кави, та й проникнення кофеїну в усі аспекти нашого життя поки що досить низьке. Тому українські батьки сьогодні мають чудову нагоду прищеплювати своїм дітям гарні манери в плані кавового споживання.