Холодна кава: 4 способи її приготування
безкоштовна доставка
при замовленні від 1200 грн.

Холодна кава: 4 способи її приготування

У цій статті ми розглядаємо 4 методи приготування холодної кави: колд-брю, нітро-колд-брю, флеш-брю та охолодження металевими кубиками.

Ранок. У вас в руках чашка гарячої кави, з якої підіймається пара. Погляд спрямований вдалечінь на дерева, видимі на горизонті з вашого вікна, що неквапно гойдаються під вітерцем… Приблизно так багато хто з нас починає власний ранок, робочий чи вихідний, будуючи в голові плани на день чи міркуючи філософськи про причини Великого Вибуху. Головне в цьому процесі — чашка з напоєм, приготовленим з кави в зернах.

Однак, насправді, не обов’язково кава має бути гарячою. Існують 4 методи приготування кави холодною. І ми зараз їх розглянемо. До речі, ви можете купити каву в Інтернет-магазині coffeestory.in.ua, яка підходитиме під заварювання вказаними методами, проте найкраще себе проявляє, звичайно ж, арабіка, а не робуста, через багатство свого смакового профілю.

 

Колд-брю

Колд-брю — це стандартний на сьогодні метод заварювання кави холодною. Винайдений він був ще в 16 столітті, але й до сьогодні він є в основному вибором інтелектуалів.

У нього не найяскравіший й найвираженіший смак. Він «тьмяніший», якщо можна так висловитися, порівняно з гарячим заварюванням. Але для окремих лотів зерна саме він є оптимальним. Можна його також пробувати з кавою з бочки. А також рекомендуємо вам спробувати колд-брю з нашою новою кавою.

Вдома не кожен здатний зробити колд-брю, тому що потрібне спеціальне обладнання, та й час на отримання чашки — м’яко кажучи, не найшвидший: 12-24 години. Його перевага — у високому вмісті кофеїну та в чистому смакові, в якому ідеально розкриваються певні сорти й мікро-лоти.

Свіжо змелену каву заливають холодною водою й настоюють до 24 годин. Хоча формально для її приготування можна використовувати навіть звичайну скляну банку, для отримання найкращого смаку використовують пристрої зі скла (а також з дерева та/чи металу), які дозволяють процесові настоювання пройти так, як слід.

Наприклад, таке з’єднання колб, оформлене у вигляді стовпчика (вони можуть бути вище від людини чи всього декілька десятків сантиметрів у висоту), як на фото:

 

 

Хоча є й варіанти набагато простіші, як на цьому фото:

 

 

 

Нітро-колд-брю

У нітро-колд-брю бере участь ще й азот (звідки й назва, від англійського слова nitrogen, «азот»). Тренд нітро-кави засяяв популярністю у 2010-х роках, проте з тих пір трохи вщух. Хтось вважає це черговою забаганкою у світі кави, а хтось захоплюється новими нотами, яких не відчути при звичайному колд-брю.

Для отримання напою, каву, заварену методом колд-брю, після фільтрації насичують азотом за допомогою спеціального пристрою (який зветься нітро-станцією, інші модифікації якої також широко використовуються в пивній промисловості). Азот як інертний газ — повністю безпечний для людини (ми їм, у тому числі, дихаємо в складі атмосфери). Він створює більш бархатисту структуру напою завдяки мікро-бульбашкам, і більш підкреслюючи вершковий смак напою.

На фото показаний такий пристрій і, як ви бачите, відразу після нітро-насичення, кава виглядає як темне пиво з характерною «пивною» шапкою, сформованою з бульбашок. Зачекайте хвилину, щоб дати шапці осісти, після чого — насолоджуйтесь.

 

 

Флеш-брю

Метод, який поєднує гаряче і холодне приготування. Він набагато швидший за колд-брю, який займає, у кращому випадку, 8-12 годин (а так взагалі до 24-х), але вимагатиме наявності кухонних ваг для точного вимірювання об’єму води. Також потрібно заморожувати воду в лід, щоб напій вийшов, як задумано. І мати при собі воронку для проливу, наприклад, Hario V60, ємність для льоду і посуд, на який буде поміщена воронка.

Даний метод використовується з 1960-х років у Японії (адже ця країна попереду всієї планети за споживанням вишуканої фермерської кави та елітних сортів). В інші країни метод прийшов лише на початку 21 століття, а його популярність стала більш-менш помітною лише у 20-х роках 21 століття.

Щоб приготувати вашу органічну каву, купажі арабіки та робусти чи будь-яке інше зерно даним методом, необхідно:

• зробити каву ще дрібнішого помелу, ніж для стандартного еспресо;

• взяти співвідношення кави до води 1:17;

• 65% об’єму води нагріти до оптимальної температури (90-96 °С);

• 35% об’єму води заморозити у кубики льоду;

• лід помістити до ємності, яка знаходиться під воронкою, через яку ви робитимете пролив гарячої води;

• повільно проливайте гарячу воду через воронку, щоб час проливу був приблизно 2 хвилини.

 

В результаті, гаряча вода робитиме екстракцію кави, а лід відразу охолоджуватиме напій, який потраплятиме до нижньої ємності. У результаті проливу лід повністю розчиниться. На виході вийде напій, де будуть делікатно підсвічені ноти смаку, які мають бути виражені генетичним профілем й обсмажуванням даного зерна. Для приготування флеш-брю рекомендується брати зерна з яскраво підкресленою фруктовою чи фруктово-квітковою кислинкою (з обсмажуванням під молоко) чи з добре вираженими горіхово-шоколадними нотами (з обсмажуванням під еспресо). Так робити оптимально тому, що заварювання кави методом флеш-брю підкреслює найзначніші ноти зерна, даючи на виході чистіший та яскравіший смаковий профіль.

Трохи більш високе співвідношення води до кави (1:17 замість стандартних 1:16 для воронки) обумовлено меншою кількістю гарячої води, яка проходитиме через зерно, й цим же ж обумовлюється і необхідність дрібнішого помелу.

Вам вирішувати, чи варто використовувати цей метод, враховуючи його відносно високу трудомісткість.

 

Охолодження металевими кубиками

Металеві кубики для швидкого охолодження напоїв можуть цілком успішно використовуватися деякими нашими читачами вдома. Вони чудово охолоджують будь-яку рідину, не модифікуючи її смак, а просто фізично забираючи тепло. Для цього їх зберігають у морозилці у футлярі, який захищає від впливу сторонніх запахів і вологи.

Будучи кинутими до напою, вони швидше, ніж за хвилину роблять його на десятки градусів Цельсія холоднішим.

Базовою ідеєю, яка стоїть за використанням металевих кубиків, є те, що після того, як напій налитий у чашку, з нього починають дуже активно виходити леткі ароматичні сполуки. А миттєве охолодження дозволяє їх «законсервувати» в чашці, що підвищує аромат і покращує смак напою. Ці кубики (або об’єкти іншої форми, наприклад, кульки) можуть як кластися на дно чашки чи поміщатися туди відразу після завершення наливання кави, так й бути покладеними всередину ємності, через яку кава проливатиметься, щоб забезпечити охолодження напою відразу після екстракції.