Як правильно підібрати помел кави під ваш метод заварювання
безкоштовна доставка
при замовленні від 1200 грн.

Як правильно підібрати помел кави під ваш метод заварювання

На якість кавового напою впливають 6 основних факторів:

• якість зерна;

• правильний ступінь обсмажування;

• правильна вода;

• інструмент для заварювання певним способом;

• час заварювання;

• помел, який підходить конкретному способу заварювання.

Про перші 5 факторів ми вже неодноразово писали в нашому блозі, а в цій статті розповімо вам, чому помел входить до цього списку.

На що впливає рівень помелу кавового зерна?

Незалежно від того, чи використовуєте ви чисті сорти чи купажі арабіки та робусти, помел важливий для всіх якостей напою у вашій чашці: гіркота, кислотність, виразність, щільність, пінка, та підсумковий смак з ароматом.

Якщо помел буде надто дрібним для обраного вами способу заварювання, то кава вийде надмірно гіркою, кислою та міцною. Якщо він буде занадто великим, то вийде невиражений рідкий смак, який часто називають «пласким», а пінки може не бути зовсім.

 

Екстракція

Уся справа в екстракції. А точніше, у тому, як вона відбувається.

Екстракція — це хіміко-температурне вилучення із зерна тих речовин, які там містяться, та які внаслідок впливу гарячої води частково переходять до чашки. «Частково» тому, що 100% зерна не розчиняється в чашці (у кращому випадку, відсотків 80), а конкретний ступінь залежить від способу приготування та часу заварювання, та може становити від 1% до 20%. Тому кожен метод передбачає свою кількість меленого зерна на 100 мл кави, щоб на виході, враховуючи ступінь помелу та обсмажування, виходила та найкраща екстракція, яка дає оптимальний смак. Про те, скільки кави використовувати найкраще для кожного із способів, вказаних на нашому сайті, ми вже також писали.

Чим дрібніше розмелене зерно, тим більше сукупна площа контакту з водою, й тим швидше і сильніше відбувається реакція вилучення із зерна хімічних сполук, які відповідають за смак та аромат. І, якщо ви помилилися з помелом, то іноді — підкреслюємо: іноді — ви можете компенсувати це за рахунок корекції часу екстракції у більшу чи меншу сторону. Але часто це просто результує у неоптимальний смак, от і все.

 

Таблиця ступеню помелу

Щоб допомогти вам у визначенні правильного ступеню помелу для вашого способу заварювання, ми склали наведену нижче таблицю. Також ви бачите внизу картинку з 7 різними помелами, підписаними цифрами — вони відповідають цифрам у таблиці, яка містить їх розшифровку.

 

 

 

Номер

Загальний опис ступеню помелу

Опис розмірів частинок зерен кави, які ви отримали в результаті помелу

Розміри (у мм або мікронах, які дорівнюють тисячним часткам міліметру)

Оптимально для:

1

Найбільш грубого помелу

Розмірами як висушений чорний перець, де рівномірно зустрічаються цілі горошини та половинки

4-6 мм

Френч пресу, чашки, перколятора*

2

Грубий помел

Схожий на морську сіль

1-3 мм

Чашки, ібрику*, даллє*

3

Середній помел

Наче великий пісок на пляжі

0,5-2 мм

Кемексу, гейзерної кавоварки, фільтр-кави

4

Ближче до дрібного помелу

Схожий на дрібний чистий пісок.

125-200 мікрон

Фільтр-кави, холодного заварювання*

5

Дрібний помел

Нагадує столову сіль «Екстра» найдрібнішого розміру. Часто є стандартним помелом, який превалює на ринку

100-150 мікрон

V-60, аеропресу, більшості кавових машин, сифону*

6

Дуже дрібний помел

Очищене борошно з висівок

50-100 мікрон

Аеропресу, ріжкових кавоварок, крапельних кавових машин, турки

7

Помел, схожий на пил

Як найчистіше біле борошно, порошок гіркого какао або цукрова пудра

1-75 мікрон

 

Крапельних кавових машин, автоматичних кавових машин, турки

 

* Зазначені різновиди способів заварювання кави в зернах (перколятор, ібрик, даллє, холодне заварювання, сифон) не містяться серед способів, які вказані на нашому сайті з низки причин, серед яких їх непопулярність у нашій країні та/або світі, моральна застарілість, крайня рідкість застосування, складність технологічного процесу чи не оптимальний смак напою, який отримується на виході. Такі способи, хоч й використовуються окремими людьми, складають сукупно навряд чи навіть 1% у світовому масштабі, але в окремих закладах, містах чи регіонах мають попит. Холодне заварювання арабіки та робусти хоч і є одним з останніх трендів у світі кави, але його ніхто чи майже ніхто не використовує в домашніх умовах.

 

Користування цією таблицею вдома допоможе вам, якщо у вас немає інструментів точного визначення вмісту розчинних сполук у напої (наприклад, рефрактометру).

 

Мелемо каву вдома

Якщо у вас немає можливості піти в кав’ярню чи точку продажу кави, де роблять помел на замовлення під конкретний спосіб заварювання, то існують два способи помелу кави вдома:

• ручна кавомолка;

• автоматична чи напівавтоматична кавомолка.

Обидві з них забезпечені жорнами для помелу кави (і, можливо, іншої твердої їжі та спецій). Саме жорна роблять частинки подрібненими рівномірно (у межах допустимих меж, плюс-мінус). Звичайний кухонний комбайн чи блендер, обладнаний ножами, які обертаються, не підходить для гарного помелу кави, адже ножі розрізають продукти випадковим чином, не контролюючи розміри частинок, що формуються. В результаті у вас виходять частинки різних розмірів, від пилу до грубих, що не дозволяє отримати оптимальну та контрольовану екстракцію в жодному зі способів приготування.

Кращі сучасні кавомолки мають регульовані жорна, дозволяючи молоти каву майже під будь-який спосіб заварювання.

Нагадуємо вам, що молоти каву найкраще безпосередньо перед приготуванням, щоб отримати в чашці оптимальний аромат та смак. А далі — справа техніки, а саме: дотримання часу та технології заварювання, а також вибір потрібної кількості меленої кави на 100 мл води. Адже навіть малі відхилення від рекомендацій можуть зіпсувати смак унікальної кави з бочки, елітних сортів та рідкісних варіацій фермерської кави.

А ми вам нагадуємо, що кожен українець може купити каву в Інтернет-магазині coffeestory.in.ua у широкому діапазоні цін та регіонів походження, щоб щоденно насолоджуватися філіжанкою міцного задоволення!