Нюанси правильного заварювання кави у френч-пресі
безкоштовна доставка
при замовленні від 1200 грн.

Нюанси правильного заварювання кави у френч-пресі

Як покращити заварювання вашої щоденної кави у френч-пресі? Які цікаві та корисні нюанси у цього процесу існують, які кожен може взяти в ужиток?

Коли ви вибираєте нашу каву в каталозі, наприклад, арабіку чи робусту на сайті, для ваших очей показуються методи приготування напою. Серед них є френч-прес. У тексті в самому низу сторінки розповідається коротко, як найкраще готувати напій таким методом (як розповідається і в решті 10 методів, для вашої зручності).

Проте текст досить загальний та в ньому немає нюансів. Звичайно ж, якщо спробувати описати категорично всі нюанси в одній статті, то вона може вийти такою ж об’ємною, як й книга, сторінок десь на 70-100. Зазвичай такі лонгріди відлякують переважну кількість читачів, а тому ми розміщуємо окремі нюанси в окремих статтях.

Ми не повторюватимемо, як заварювати та які інгредієнти для цього потрібні. Про це читайте тут. Ми хотіли б наразі ознайомити вас з трьома нюансами, які покращують заварювання на практиці.

 

Перший нюанс. Заварювати краще без кришки

В результаті експериментування при заварюванні кави в зернах, як чистої, так й купажів арабіки з робустою, було з’ясовано, що якщо ви не поміщуєте кришку на ваш френч-прес, коли кава заварюється в гарячій воді, то екстракція покращується.

Виявилося, що вся справа у фізиці.

Коли гаряча вода залита в посудину з вашою кавою з бочки чи фермерською кавою, верхній шар напою починає випаровуватися та остигати. Зважаючи на те, що вгорі вода стає холоднішою, ніж знизу, утворюються натуральні конвекційні потоки — гарячіша вода знизу спрямовується догори (а про причини, що спонукають рідини так поводитися, вам розповість шкільний курс фізики). Якщо посудина відразу закривається кришкою після наливання гарячої води, верхній шар остигає не так сильно, тому конвекція значно слабкіша. Немає конвекції — немає перемішування кави природним чином, а екстракція відбувається не так рівномірно по всьому об’єму судини.

Як з’ясували експериментатори, різниця в ступені екстракції між кавою, завареною із закритою кришкою та відкритою, становить до 3%.

Висновок: коли ви залили гарячу воду (94°-97° С), не поміщуйте кришку на посудину до настання моменту необхідності опускання поршню (4-5 хвилин).

 

Другий нюанс. Перемішайте напій

Коли вода залита в мелену органічну каву чи елітні сорти, поміщені у френч-прес, крім того, що не варто поміщувати кришку, каву треба ще й перемішати. Найкраще це робити через 3-4 хвилини після заливання водою.

Берете довгу ложку та акуратно, ламаючи піну, перемішуєте напій вниз-вгору та круговими рухами по френч-пресові. В ідеалі, за 20-30 секунд треба повністю зламати утворену кавову піну та сформувати примусові конвекційні чи обертальні потоки, які рівномірно рознесуть частинки кави у густині води.

В рамках експерименту, з метою отримання кількісної оцінки (задля оцифровування результатів), учасниками готувалося 6 чашок із перемішуванням і 6 — без. Виявилося, що якщо кава перемішується ложкою, ламаючи піну, то рівномірність екстракції була дуже високою — різниця в цьому показникові між чашками становила лише 1,5%, що можна навіть списати на статистичну похибку.

При не використанні розмішування кожна чашка мала свій показник екстракції, який різнився між чашкою з мінімальною та максимальною екстракцією аж на суттєвих 36%! Наприклад, мінімальний TDS був 1,09, а максимальний — 1,48 (1,48/1,09*100%-100% = 35,8%).

Можна зробити висновок, що в піні міститься велика кількість кави, яка недоекстрагується, якщо її не повернути до гарячої води перемішуванням. Як й кава, яка лежить знизу сосуду. Й навіть фактичне розбиття піни поршнем, що потім опускається після поміщення кришки, не рятує. Тоді як різниця в екстракції після розмішування мінімальна, і вона стає ще більш рівномірною, якщо заварювання відбувається без кришки до останнього моменту (всього 4-5 хвилин загального часу до опускання поршню, хоча розмішування може збільшити даний час на півхвилини).

До речі, матеріал ложки для перемішування не має значення з огляду на підсумковий смак напою (тільки якщо вона дійсно використовується вами на кухні регулярно, а не виконана з якогось екзотичного матеріалу, який змінює смак всього, до чого доторкнеться).

Єдиний момент: якщо стінки вашого френч-пресу тонкі скляні, а ложка металева, то не стукайте нею об стінки туди-сюди із зайвою силою. В ідеалі, зовсім уникнути контакту. В іншому випадку, зі стінками може статися біда: вони можуть луснути від ударів і ваш напій виллється, ошпаривши кого-небудь. Тому, якщо ви схильні до того, щоб не розраховувати свої сили під час використання ложки, візьміть дерев’яну, пластикову чи попросіть розмішати каву у френч-пресі іншу людину.

 

Третій нюанс. Опускання поршню-фільтру

Коли ви заварюєте у френч-пресі листовий чай, в цілому не вважається зайвим опускати та піднімати фільтр-поршень кілька разів. Так чай швидше завариться (особливо коли порушено рекомендовану температуру води). Однак коли ви робите так з кавою, то, опускаючи і піднімаючи поршень, ви не просто активно перемішуєте каву, ви занадто посилюєте екстракцію. Отже, кава гірчитиме чи кислитиме. А вам це не потрібно.

Тому зробіть так:

1. Коли кава постояла з водою 3-4 хвилини, перемішайте її ложкою.

2. Зачекайте ще хвилину, перш ніж надіти кришку з фільтром.

3. Опустіть фільтр один раз до кінця (відчуєте опір — переставайте тиснути на поршень, щоб не зламати посудину).

4. Відразу розливайте каву по чашках.

 

Якщо ви відчуваєте, що ваша кава не до кінця заварилася, то можете експериментувати зі ступенем помелу (до певної межі, втім, тому що занадто дрібні частинки можуть перестати відфільтровуватися), рівнем обсмажування зерна (стандартним для френч-пресу вважається обсмажування під молоко) та часом заварювання (більше 5 хвилин, але зазвичай не більше 10).

 

А ми нагадуємо вам, що купити чудову каву завжди можна в Інтернет-магазині coffeestory.in.ua. Тут можна замовити потрібну вам ступінь обсмажування (у тому числі, обсмажування під еспресо), доставку додому, кур’єром/поштою, скуштувати чудові елітні варіанти кави чи купувати зерно для щоденного використання як для себе, так й для ресторану/кафе/бару та інших закладів. Пам’ятайте, що Coffee Story завжди на стороні смаку! Якщо цей смак — чудовий кавовий. :)