Мелодія кави та її шанувальники | Coffee-Story
безкоштовна доставка
при замовленні від 1200 грн.

Мелодія кави та її шанувальники

Навряд чи знайдеться напій, який більше, ніж свіжообсмажена кава, сприяє творчості. В альбомі з друкованими колами від кавової чашки на сторінках робив свої ескізи великий Антоніо Гауді. Шарль Бодлер підбирав рими в блокноті, шкіряна поверхня якого випромінювала аромат кавових зерен — поет спеціально розсипав мелену каву на обкладинку, щоб вдихати і надихатися. Своєї пристрасті, яку викликала в нього кава вранці,  не приховував Сальвадор Далі, він часом спеціально проливав на себе гарячущий напій, щоб потім протягом дня натхненно описувати свої почуття.

А скільки великих режисерів за допомогою кавових епізодів створювали потрібну атмосферу в барі або на терасі, у невимушеній обстановці або натягнутій, як струна. Кава ніби проходить крізь час, почуття та емоції. За чашкою кави створюють економічні теорії, будують грандіозні плани та радіють приємним повсякденним дрібницям. Про тонке співзвуччя кави та музичного мистецтва можна складати легенди, а вже історій існує — все і не переказати.

«І якщо хоче хтось потішити  мене, то каву принесе мені в дарунок!» — з тексту «Кавової кантати»


Унікальний твір Йоганна Себастьяна Баха, в якому композитор відкрив всю палітру почуттів до напою, що тільки з'явився в Європі, було написано напівжартома, на замовлення. Бах і припустити не міг, що кантата зчинить фурор. Тоді він працював у Циммермана — власника кавового дому в Лейпцигу: іноді писав музику на його прохання або влаштовував двогодинні концерти вечорами. І щосили використовував свою близькість до кавових припасів — спочатку кава з молоком, потім без нього, вранці і ввечері, на самоті і в компанії.

Але в лейпцизькому суспільстві кава в зернах не була популярною — німці любили пиво та глінтвейн, а новому напою приписували різні неймовірні властивості і навіть забороняли його пити жінкам. Нібито він впливає на здатність до народження дітей. Циммерман попросив Баха написати музичний твір, у якому елітні сорти кави подавалися б у сприятливому світлі. Приятель Баха Пікандер (Christian Friedrich Henrici (Picander) на замовлення композитора написав текст, в якому висміювалися безпідставні чутки і придумані страхи. А також описувалися страждання людини, що залишилася без улюбленого напою. Кантата, по суті, була першим витвором мистецтва про каву.

Вперше її виконали влітку 1734 року в розкішному саду кавового дому. Кантата мала приголомшливий успіх. А свіжообсмажену каву, чия популярність зросла миттєво, стали куштувати навіть ті, хто нещодавно лякав ним дружин.

Людвіг Ван Бетховен та його 60 зерен


Композитор, який у 27 років почав втрачати слух і до 48 років оглух зовсім, був генієм, мізантропом і диваком, любив грубуваті жарти і не уявляв свого життя без кави. Його ексцентричність і зухвалість багатьом імпонувала, а талант виправдовував дрібні вади на кшталт уїдливості. Бетховен часто грав на званих вечорах на прохання присутніх дам чи друзів. І щоразу гра була приголомшливою імпровізацією, яку слухали із завмиранням серця. А композитор міг підвестися і розреготатися зі словами: «Це жінкам пристойно бути чутливими, а з чоловічої душі музика має іскри висікати!». І йшов до кімнати, де чекала улюблена фермерська кава.

Це був ритуал: відрахувати із запасів рівно 60 зерен, дати слузі, щоб змолов, або змолоти самому, а потім варити на повільному вогні, отримуючи задоволення вже в передчутті. Чому саме 60? Він не міг відповісти. Просто вирішив, що це ідеальна кількість. Хоча для хорошого еспресо, що бадьорить, потрібно рази в півтори менше, а кава з молоком потребує іще менше.

Кава та вальси Йоганна Штрауса


«Для мого натхнення потрібні лише гаряча кава, рояль та повна тиша. З кавового аромату сама по собі народжується музика, яку дозволить почути тиша, а клавіші під слухняними пальцями її відтворять» — так говорив про улюблений напій автор найвідоміших оперет та розсипу популярних вальсів. Кава вранці пробуджувала почуття, він пив її, зустрічаючи світанок, і ввечері, усамітнюючись у кімнаті з книгами. На його роялі завжди лежала вишита кузиною серветка спеціально для кавової чашки.

Йоган Штраус був старшим сином того самого австрійського композитора, і теж Йоганна Штрауса, який написав «Der Wiener Walzer» і ніби відкрив дорогу до прекрасних вальсів цілій плеяді композиторів. Зокрема і своєму синові. Штраус-молодший досяг такого успіху та визнання ще за життя, що день його сімдесятиліття відзначала вся Європа. А коли в ХХ столітті до влади в Німеччині прийшли нацисти, німці навіть намагалися приховати єврейське походження Штрауса, щоб не відмовлятися від геніальної спадщини, такою була любов до його музики.

Любовний напій та сумні ноктюрни Шопена


Його нотний зошит із написаними ноктюрнами був покритий кавовими бризками, що надзвичайно веселило Амандину Дюпен, відому нам як Жорж Санд. Вона любила Фрідеріка Шопена, хоча була заміжня і старша за нього на 20 років. Щовечора вигадувала для чоловіка історію, чому поспішає до Шопена, і найчастіше звучало: моя мрія — свіжообсмажена кава, він варить найкращу у світі. Фрідерик і справді заварював каву майстерно, напій виходив густим, тягучим, ароматним до запаморочення. Тоді ще не знали, що буває обсмаження під молоко і фільтр, а про еспресо навіть не підозрювали, але Штраус вибирав найтемніші і найкрупніші глянцеві зерна, молов їх, вдихаючи дражливий аромат і посміхаючись від задоволення. А ще молодий композитор і піаніст був блакитнооким, світловолосим і дуже привабливим.

Він народився в Польщі, в інтелігентній сім'ї, успадкувавши слух та любов до музики від матері. Здобув визнання вже у 12 років, не поступаючись у виконанні музики кращим польським піаністам, про нього писали газети, а в 19 почав активне артистичне життя з гастролями по європейських столицях. Був романтичним і емоційним, часто закохувався без відповіді і присвячував коханим прекрасну музику, світлу і сумну, як розставання.

Зварена особисто кава - це завжди більше, ніж напій. Він і справді як музика - у кожного своя, відповідає запитам, звичкам та уподобанням. І настрою. Торкається душі легко і делікатно або стрімко і наполегливо до неї вривається. Подумайте про неї, як про музичний альбом улюбленого гурту. Одинаковий напій — обсмаження під еспресо, 2 ложки свіжомеленої кави, 150 води і ніякого цукру, а звучить по-різному.

У затишку дбайливо облаштованої кімнати, куди не проникає шум вулиці і не відволікає від майже магічних коливань у кріслі-качалці, ця музика вводить тебе в стан розслабленого спокою.

Вона ж, але в обіймах коханої людини, зі сліпучою кавовою пристрастю підвищує чуттєвість до межі і поглинає без залишку.

А якщо альбом прослуховувати в автомобілі, відкрити всі вікна, включити звук на повну потужність, та ще й підспівувати, незважаючи на здивовані погляди перехожих та повну відсутність слуху — це зовсім інша музика, і темп, і почуття.

Тож яка з мелодій сьогодні ваша — визначилися?


А поки що тримайте від мене плей-лист вдалого дня:

  • Bob Marley та його "One Cup of Coffee"
  • Kate Bush із композицією «Coffee Homeground»
  • Cream та «Coffee Song»
  • Spandau Ballet з «Coffee Club»
  • Bob Dylan та «One More Cup of Coffee»
  • Нев'янучий Frank Sinatra з The Coffee Song
  • Mississippi John Hurt та «Coffee Blues»

Почнемо, мабуть, із Синатри.

Т-ш-ш-ш… Прислухайтеся, кавова мелодія сьогодні звучить лише для вас.

Читайте також

Штрудель, кава та музика Штрауса

Нотатки кавоманки

Штрудель, кава та музика Штрауса

Одна з найстаріших європейських столиць, красень Відень, зберегла королівський характер, адже саме з...

05/12/2021 · 11 хв. для читання
Рецепти щастя та кави від фінів

Нотатки кавоманки

Рецепти щастя та кави від фінів

Ви вже знаєте, що фіни знову визнані найщасливішим народом у світі? Так і написано в щорічному звіті...

28/11/2021 · 9 хв. для читання